Wspólnie zbudujemy unikalną listę narzędzi, które każdy użytkownik chmury, będzie chciał mieć na swoim komputerze. Zapewne każdy ma swoją tajną listę, którą niekoniecznie się dzieli. Tutaj absolutnie to zmienimy.
Lista będzie tendencyjna;), narzędzia będą działały z chmurą Microsoft Azure ale będę zarówno dla Windows jak i Linux. Nie będę pisał o takich oczywistościach jak PowerShell czy AzureCLI, to zapewne dawno już masz.
To pierwsza wersja listy, obiecuję aktualizować.
1. Greenshot
Nie musisz korzystać z chmury, by Greenshot i dla Ciebie okazał się przydatny;) Jeśli prowadzisz bloga, robisz dokumentację czy choćby dużą ilość screenshotów, musisz mieć to narzędzie. Wszystkie ekrany na tym blogu pochodzą właśnie z tego narzędzia.
2. ZoomIt
Cały zestaw narzędzi Sysinternals to zabawa obowiązkowa dla każdego specjalisty. Jeśli jednak interesuje Cię szybkie i łatwe powiększanie ekranu kiedy prowadzisz zajęcia, sesję lub planujesz coś z zespołem, ZoomIt jest zdecydowanie genialny jak i inne narzędzia ze stajni Sysinternals.
3. Microsoft Azure Storage Explorer
Piękne narzędzie, które pozwoli Ci zobaczyć co masz na swoich kontach składowania danych i da Ci więcej władzy niż portal, w zarządzaniu kontem. Dostępne na każdą platformą. Tym, którzy kodują, polecam zajrzeć w kod, ciągle się można z niego wiele nauczyć.
Bardzo dobrą alternatywą jest Azure Explorer firmy redgae, który dodatkowo ma interfejs zbliżony do Windows Explorer’a.
4. Microsoft Azure Media Explorer
Działa podobnie jak Storage Explorer, z tym, że dla usługi Azure Media Services. Pozwoli Ci zobaczyć wszystkie Twoje materiały filmowe, łatwo rozpocząć proces kodowania materiału video czy zajrzeć w pliki manifestu dla już przekodowanego materiału.
A jeśli chcesz na serio zbudować jakąś usługę w oparciu o Azure Media Services, koniecznie musisz zajrzeć do kodu. Wiele się nauczysz o tym, jak korzystać z SDK.
5. AzCopy
Wersja dla Linux . Chcesz kopiować dane z on-prem na konto Storage? A może z chmury do on-prem? A może pomiędzy dwoma kontami w chmurze? Którykolwiek scenariusz jest Ci bliski, AzCopy będzie Twoim przyjacielem i lepiej dobrze się poznajcie.
Jeśli chcesz zejść niżej i zobaczyć jak to zostało napisane, zapraszam Cię tutaj.
Potrzebujesz bazy typu NoSQL, korzystasz z Cosmos DB i musisz pisać swoją aplikację lokalnie? Wtedy rozwiązaniem jest emulator, który pozwoli Ci pisać część aplikacji związanej z dostępem do bazy bez konieczności sięgania do chmury. Dobre rozwiązanie, kiedy naprawdę nie możesz połączyć się z siecią lub dopiero uczysz się korzystać z Cosmos DB.
7. TCPING
W chmurowej sieci ping nie działa. Jak żyć, zapyta klasyk? Kiedy nie było usługi Network Watcher, TCPING pięknie spełniała swoją rolę pozwalając Ci sprawdzić dostępny ruch pomiędzy maszynami w VNET’ach po TCP/IP ale i dziś jest szybki, łatwy i przyjemny w użyciu.
Masz rację, Azure Speed Test to narzędzie dostępne w postaci strony Web. Nie ma co instalować. Nazwa też jest myląca, bo Speed Test czy Latency Test, to tylko jedna z ciekawych funkcji tego narzędzia. Bez dwóch zdań musisz zobaczyć co narzędzie potrafi i używać go dla swoich korzyści. Dzięki niemu z pełną świadomością wybierzesz lokalizację swoje Centrum Danych.
9. VS Code
Nie musisz być developerem by VS Code był Twoim przyjacielem, szczególnie kiedy Twoja maszyna nie zawiera Windows. Moje Ubuntu polubiło się z VS Code głównie w zakresie analizy skryptów ARM czy pisania komend AzCLI. A dzięki integracji z Git mogę to sobie dobrze wersjonować.
Nie daj się zwieść, VS Code to nie Notepad w innym kolorze, dzięki wtyczkom potrafi całą masę co zobaczysz na tej sesji. Myślę, że po jej obejrzeniu wiele osób zada sobie pytanie czego tak naprawdę brakuje im w VS Code, co nie pozwala z niego korzystać na codzień?
Chcesz migrować aplikacje Web posadzone na Windows czy Linux? Ten migrator ma sprawdzić poziom zgodności i pomóc Ci to zaplanować. Spójrzmy na temat realnie. Zaplanujesz sam ale sprawdzenie możesz wykonać.
Mówienie o kosztach chmury bez mówienia o TCO to jak gadanie bez treści, pozbawione sensu. Jeśli chcesz porównać łączne koszty maszyn trzymanych u siebie na fizycznym sprzęcie oraz koszty maszyn w chmurze musisz sprawdzić to narzędzie. Narzędzie jest tylko „obrandowane” przez Microsoft i pozwala Ci zmieniać koszty takich parametrów jak blacha czy energia, żeby nie było, że autor podstawił górne, amerykańskie stawki i próbuje Cię oszukać. Polecam Ci poddać to narzędzie głębszej analizie.
12. Azure Draft
Jeśli już korzystasz z Dockera a Kubernetes jest Twoim zarządcą to Draft jest dla Ciebie. Pozwala używając Azure Container Services powołać całą infrastrukturę szybciej i łatwiej. A przy okazji, to pierwsze narzędzie, które powstało we współracy z zespołem DEIS po tym jak Microsoft kupił tę firmę.
13. Azure Free Cloud Migration Assistant
Link nie prowadzi do narzędzia. Link to „podstępna” próba namówienia Cię do zarejestrowania się by otrzymać darmowe narzędzie. Żarty na bok. Dzięki niemu możesz zebrać wiedzę o swoim środowisku IT i oszacować koszty przeniesienia tego w modelu „1 do 1” do chmury.
Korzystałem ponad 2 lata temu z narzędzia raz, ułatwioło mi mocno zbieranie danych o aktualnym środowisku.
14. SQLIO Disk Subsystem Benchmark Tool
Jak się to drzewiej mawiało, „stare ale ciągle dobre” i nie tylko dla tych, którzy korzystają z SQL Server. SQL IO pozwoli Ci zbadać wydajność twoich dysków podłączonych pod maszynę wykonując typowe operacje (symulacje), które robił by SQL odczytując czy zapisując dane. Świetnie by porównać wydajność różnych konfiguracji dysków i sprawdzić aktualny poziom IOPS. Zanim skorzystasz, sprawdź różne tryby działania SQLIO.
Jeśli koncepcja .Net Core jest Ci bliska to narzędzie będzie Ci również bliskie. Pozwoli Ci sprawdzić, jak Twój kod jest zgodny z różnymi wersjami .Net w tym .Net Core oraz ASP .Net MVC Core. Podobnych narzędzi jest więcej. Sam przekonasz się, że o ile .Net Core 1.1 miał wiele braków o tyle .Net Core 2.0 (mimo preview) to zupełnie inny poziom, ogromna różnica w ilości dostępnych funkcjonalności.
16. ConEmu
Kiedy raz skorzystasz, nie obejdziesz się łatwo bez niego. Wygląda jak prosta nakładka na command line ale tak naprawdę pozwala przyjemnie zarządzać wieloma konsolami naraz, układć je po swojemu na ekranie i powoływać różne tych tychże konsol (cmd, powershell, bash). Przydatne, kiedy potrzebujesz więcej niż jedno okno. Niezastąpiony Gutek pozwoli Ci to narzędzie pięknie skonfigurować.
17. Rancher
To nie dawne odkrycie, które pokazał mi sam Piotr Gankiewicz. Nie ważne z którego orchestratora korzystasz do zarządzania swoimi kontenerami, Rancher i tak Ci się przyda, by rzucić nowe światło na twoją architekturę.
18. Application Insight REST API
Korzystasz z instrumentacji za pomocą Application Insight w swojej aplikacji. Chciałbyś jednak zintegrować się z rozwiązaniem i pobrać część danych do swojej bazy, swoich narzędzi. AppInsight wystawia bardzo przyjemne API, które pozwala Ci zadać dowolne zapytanie, które normalnie wpisałbyś w Analytics. Aby sprawdzić jak ono działa, napisać przykładowe zapytania, polecam skorzystać z tego narzędzia, które to maksymalnie ułatwi. Sprawdzone w boju.
19. ARMClient
Wyjątkowo link nie prowadzi do samego narzędzia a bloga Marka Grabarza, który pięknie opisał jak z niego korzystać. Czym jest ARMClient? W dwóch słowach (przepraszam moją prof. od Jęz. Polskiego) „wizualizatorem” twoich zasobów opisanych przez ARM jest „wołaczem” REST API, które szybko pozwala Ci zwrócić listę subskrypcji, kont danych, użytkowników ect. Dlaczego może być przydatne? Będziesz zdziwiony jak wiele niskopoziomowych informacji można wyciągnąć odpytując REST API, które nie od razu są dostępne przez PowerShell czy Azure CLI.
20. Wizualizacja zasobów ARM
Dotychczas jedynym narzędziemy był ARMVIZ. Ponieważ nie jest rozwijane. Kamil Mrzygłód rozpoczął projekt ARMata.