Jak realnie wykorzystać StorSimple w swoich rozwiązaniach i nie zwariować. 3/3

To już trzeci wpis i znowu Sławek Stanek pokazuje, jak używa StorSimple i chmury Azure. Jeśli nie wiesz o co chodzi, rzuć okiem na dwa pierwsze wpisy. 1 i 2. A my bez zbędnej zwłoki zajmiejmy się przełączeniem urządzenia.

1. Tworzenie urządzenia StorSimple 8010 (działa tylko w Azure)

Proces tworzenia wirtualnego StorSimple zajmuje w granicach 20-30 min. Po utworzeniu urządzenia musimy dokonać konfiguracji podstawowych parametrów

Potrzebujesz jeszcze kilka kluczy. O poziomach zabezpieczeń w StorSimple nie będziemy pisać tutaj, będzie dedykowany artykuł, bo to samo w sobie, jest niezwykle ciekawe.

2. Klonujemy…

W celu wykonania klona wolumenu znajdującego się na fizycznym urządzeniu, wybieramy kopię, która nas interesuje oraz rozpoczynamy procedurę podłączenia kopii pod urządzenie wirtualne. Rzuć okiem na nasze zrzuty – najpierw wybierasz wolumen.

A potem kopie zapasową, którą chcesz „sklonować”.

Procedura klonowania obejmuje wybór wolumenu docelowego dla danej kopii. Jednocześnie w tym kroku możemy dokonać wyboru hosta w Azure do którego nasz wolumen zostanie podłączony. W naszym przypadku wolumen zostanie podłączony do maszyny wirtualnej StorSimpleTest.

Wybór hosta (maszyny wirtualnej), do którego podłączymy wolumen z naszego wirtualnego StorSimple.

3. Sprawdzamy wolumen na wirtualnym StorSimple i jego podłączenie do maszyny wirtualnej

Po wykonaniu powyższej procedury, sklonowany wolumen będzie dostępny z poziomu panelu zarządzania urządzeniem wirtualnym. Ponadto wolumen zostanie podłączony za pośrednictwem protokołu iSCSI do maszyny wirtualnej, tym samym mając odtworzoną zawartość wolumenu z urządzenia fizycznego na urządzeniu wirtualnym.

Poniżej widzisz wolumeny na wirtualnym urządzeniu oraz…

…wolumen w ramach maszyny wirtualnej w Azure.

Jeśli jesteś nadal z nami w tym punkcie… właśnie przeszedłeś cały proces wykorzystania StorSimple 8100 by wynieść dane z swojego Centrum Danych do chmury w sposób stosunkowo prosty, nieskomplikowany a co najważniejsze, spójny. Co w przypadku kopii bazy danych jest kluczowe. 🙂

Zamiast podsumowania

No dobrze, piękny scenariusz ale co właściwie udało się uzyskać?

Urządzenie StoreSimple uprościło mi proces przerzucenia dużej ilości danych do chmury. Ponadto pozwoliło dla wybranych danych na zbudowanie hybrydowego rozwiązania do archiwizacji danych. Wykorzystując możliwość relatywnie prostego przełączenia na urządzenie wirtualne, w prosty sposób mogłem podłączyć dany wolumen do środowiska testowego i wykonać tam pewne działania. Jak na jeden scenariusz całkiem sporo ciekawych korzyści i dalszych zastosowań. Np. możemy raz w tygodniu wykonać odtwarzanie produkcyjnej bazy danych, działającej on-prem, do Azure, następnie zrobić anonimizację i wykorzystać bazę dla środowisk developerskich do kolejnego sprintu.

To tylko jeden z scenariuszy, do których StorSimple się dobrze nadaje i jest wykorzystywany. Przyjdzie czas, by opisać inne, mam nadzieję, równie ciekawe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krok po kroku i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.